Yüksek Frekans DA/DA Senkron Yükselten Dönüştürücü Tasarımı

Tufan Volkan KÜÇÜK, Harun ÖZBAY, Yasin CANTAŞ, Murat KARABACAK, Murat KALE
1.846 606

Öz


Günümüz teknolojilerindeki hızlı gelişmeler, endüstriyel veya bireysel tüketicilerin mobil cihazlara olan ilgisini arttırmakta ve buna bağlı olarak Doğru Akım (DA) kullanımı da yaygınlaşmaktadır. DA kullanımına olan talebin büyümesi temel yarı iletken güç dönüştürücülerinden biri olan DA-DA dönüştürücülerin önemini de arttırmaktadır. Bu çalışmada yüksek frekanslı (280kHz) darbe genişlik modülasyon kontrollü (PWM) DA-DA senkron yükselten dönüştürücü tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmektedir. Tasarım ve uygulama aşamasında yüksek frekans ile çalışmanın meydana getirmiş olduğu problemler, kontrol katı ve güç katı olmak üzere ayrı ayrı değerlendirilerek, iyileştirme yöntemleri yarı iletken elemanlar ve baskı devre yapısı üzerinde uygulanarak deneysel olarak gözlemlenmiştir.


Tam metin:

PDF ÖZET

Referanslar


K. P. Louganski and J. S. Lai, IEEE Trans. Power Electron., 22(1) (2007) 113.

Jae-Do Park, Zhiyong Ren, Journal of power sources 208 (2012) 322.

A. P. Dancy, A. P. Chandrakasan, Ultra low power control circuits for PWM converters, 28th Annual IEEE In Power Electronics Specialists Conference, PESC'97 Record., (1997) 21.

M. H. Rashid, Güç Elektroniği: Yarı iletken elemanlar, Devreler, ve Uygulamaları, 4, Nobel Akademik Yayıncılık, (2015).

A. P. Dancy, R. Amirtharajah, A. P. Chandrakasan, IEEE Transactions On Very Large Scale Integration (VLSI) Systems, 8(3) (2000) 252.

M. A. de Rooij, J. T. Strydom, J. D. van Wyk, and P. Beamer, Development of a 1 MHz MOSFET gate-driver for integrated converters, 37th IAS Annual Meeting. Conference, (2002) 2622.

J. T. Strydom, M. A. de Rooij, and J. D. van Wyk, A comparison of fundamental gate-driver topologies for high frequency applications, In Applied Power Electronics Conference and Exposition Nineteenth Annual IEEE APEC'04, (2004) 1045.