Kısa Mesafe RF Algılayıcı ile Telemetri Uygulaması

Muhammet Sinan BAŞARSLAN, Fatih KAYAALP, Fatih ÇELİK
2.870 786

Öz


Bu çalışmada, Telemetri bir sistem ya da tesisin, uzaktan kablo veya kablosuz olarak izlenmesi ve/veya kontrol edilmesidir. Uygulama alanları olarak petrol, su veya gaz boru hatlarının izlenmesi, uydu ve telekom antenlerinin izlenmesi, içme veya atık su tesislerinin izlenmesi sayılabilir. Günümüzde çoğunlukla kablosuz (wireless) haberleşme tercih edilmektedir. Kablosuz iletişim teknolojilerinden de en yaygın kullanılanları bluetooth, radyo modem cihazları, GSM sistemleridir.

Haberleşme yapılacak olan arazi düz olmak zorunda değildir. Antenler arasında dağ, tepe vb. haberleşmeyi engelleyici unsurlar olsa bile repeater özellikli RF data modemler ile bu tür engeller aşılabilmektedir. Bu sayede noktalar arası uzaklıklar kilometrelerce olabilir.

Sunulan uygulamada telemetri yöntemi ile bir model araca dair verilerin uzak bir noktada bulunan Android işletim sistemli bir mobil cihaz üzerinden izlenmesi gerçekleştirilmiştir. Uzaktan izleme işlemleri için kısa mesafe RF teknolojisi (433 MHz) kullanılmıştır.


Tam metin:

PDF ÖZET

Referanslar


Anonim, http://www.arduino.cc/en/Main/Software (Erişim tarihi: 15th of July, 2014).

C. Taşdemir, ARDUNİO, 3. Baskı, Dikey Eksen Yayınları, (2010). [3] Anonim, http://www.robotistan.com/HC-SR04-Ultrasonik-Mesafe-Sensoru,PR-1473.html (Erişim tarihi: 15th of January, 2016).

Anonim, http://www.elektrovadi.com/LM35-Sicaklik-Sensoru,PR-1100.html (Erişim tarihi: 15th of January, 2016).

Anonim, https://github.com/arduino/Arduino (Erişim tarihi: 15th of January, 2016).

Anonim, http://arduino.cc/en/Reference/Libraries (Erişim tarihi: 15th of January, 2016).

Anonim, http://arduino.cc/en/Main/Software (Erişim tarihi: 15th of January, 2016).

M. Taç, Android Programlama, 3. Baskı, Dikeyeksen Yayınları, Istanbul (2013).

S. Ertürk, Sayısal Haberleşme, 1.Baskı, Birsen Yayınevi, Istanbul (2010)