Fotovoltaik Paneller İçin Güneş Takip Edebilen Basit Ve Ekonomik Bir Sistem Tasarımı

Köksal GÜNDOĞDU, Hüseyin Sercan KABADAYI, Ali ÖZTÜRK
3.228 856

Öz


Yapılmış olan çalışmada, tek eksenli basit ve ekonomik güneş paneli takip sistemi tasarımı gerçekleştirilmiştir. Takip sisteminin kontrolü için bir kontrolcü devre ve güneş panelinin uçlarındaki gerilimi okuyabilmek için bir doğru gerilim ölçüm devresi tasarlanmıştır.  Tasarımı yapılmış olan bu sistem mekanik parçalar ile bir araya getirilerek sistemin son hali verilmiştir.  Panel sabit iken ve panel hareketli iken okunan değerler tabloya kaydedilmiştir. Kaydedilen bu veriler incelendiğinde hareketli panelin verimliliğinin sabit panelin verimliliğine oranının daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

Anahtar Kelimeler: Fotovoltaik Sistem,  Hareketli Güneş Takip Sistemi, Sabit Güneş Panel Sistemi 


Tam metin:

PDF ÖZET

Referanslar


A. Öztürk, M. Dursun 2, 10 ve 20 KVA‘lık Fotovoltaik Sistem Tasarımı IATS’11 6 th International Advanced Technologies Symposium, Elazığ-Turkey (2011).

S.Y. Güven Mühendis ve Makine 46(548) (2005) 13.

M. Demirtaş Politeknik Dergisi 9(4) (2006) 247.

G. Bayrak, M.T. Gençoğlu, İki eksenli güneş takip sisteminin tasarımı ve PLC ile kontrolü, Otomatik Kontrol Türk Milli Komitesi Ulusal Toplantısı, İzmir-Turkey, (2011) 407.

S. İşcan, Z.O. Özcan, Ş. Gürleyen, R. Karayel, Güneş takip sistemi, Proje Tabanlı Mekatronik Eğitim Çalıştayı, Çankırı-Ilgaz-Turkey, (2012).

İ. Sefa, M. Demirtaş, R. Bayındır Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Bilimleri Dergisi 13(3) (2007) 327.